طرح پیشنهادی عنصر مرکزی ( سرسرای اصلی بیمارستان ناظران مشهد

از آنجا که این مجموعه بواسطه کمک‌های خیرین ساخته شده؛ در فرآیند طراحی برآن شدیم که این عمل ارزشمند را در قالب یک اِلمان به تجسم درآوریم تا علاوه بر یادبود، بتوانیم بُعد مهمتر یعنی «ارزش کار خیر و کمک به همنوع» را به نمایش دراوریم.

 

«ایده خشت بر روی خشت نهادن»

به این شکل که المان تشکیل شود از خشت‌های کوچک و بزرگی که روی هم قرار گرفته اند؛ در واقع هر خشت استعاره ای از کمک شخصی خیِر می‌باشد که به نام همان خیِر مزین شده است.

نکته حایز اهمیت، ابعاد متفاوت خشت هاست که بیانگر بُعد مادی کمک‌ها می‌باشد؛ ولی در عین حال نقشی که هر عدد خشت در ساخت و شکل گیری این بنا ایفا میکند و نیت خداپسنانه‌ی خیرین، بُعد معنوی آن را نشان میدهد. اینگونه کوشیده ایم تا برابر بودن ارزش معنوی کار تمامیِ خیرین را انعکاس دهیم.

در ادامه موضوعات قبلی، ساختار مورد نظر باید دارای محتوای واحدی میبود که ماحصل کمک‌ها تلقی شود؛ بدین ترتیب فرمی را پدید آوردیم که نمایانگر حمایت و مراقبت از حیات و زندگی ( سبزینگی – درخت ) باشد.

در مرحله بعد، هندسه اِلمان تحت تاثیر شدید نیروهایی که در بستر پروژه بود (هندسه وُیدها، لابی، گنبد شیشه ای و مبلمان هایی که در اینده اضافه خواهد شد) قرار گرفت و نتیجه آن هندسه دایره ای در نقطه‌ی کانونی فضا شد. به منظور القای حس معنویت و شفافیتِ بیشتر و نیز حرکتِ افراد به سمت داخل، دو سمت از اِلمان به سمت بالا کشیده شده است. در اخر دو سمت کنسول شده را نیز به لحاظ بهبود دید و منظر و الزامات سازه ای متخلل‌تر و سبک‌تر طراحی نمودیم.

- تعداد تایل بندی‌ها به گونه ایست که در اینده بتوان نام چندین خیر دیگر را نیز اضافه نمود

تصاویر و فیلم‌ها
دیدگاه کاربران
  • برای ثبت دیدگاه خود یا پاسخ دادن به دیدگاه دیگران لازم است وارد شوید یا ثبت‌نام کنید.
۱۱۳۵
بازدید
۱
پسند
۰
دیدگاه
وحید صدرایی فر
امتیاز کاربران(1 رأی)
گروه‌ها
ویژگی‌ها و مشخصات
طراحی و اجرا با دست
نمایش سه‌بعدی
گزارش طرح